Detta är en kurs för dig som är eller vill bli grundlärare och behöver kunskaper om andraspråksutveckling och om lärande på ett andraspråk.
I kursen studerar vi teoretiska och didaktiska aspekter av flerspråkiga elevers läs- och skrivutveckling, med särskild inriktning mot utveckling av skolspråk. I fokus står metoder för utveckling av elevers läsning, deltagande i textsamtal och skrivande utifrån berättande texter.
Kursen kan ingå i grundlärarexamen som en kurs i svenska som andraspråk.
Svenska som andraspråk för grundlärare: Berättelser och berättande i andraspråksundervisningen, 7,5 hp
Sommartermin 2025
Startar
9 juni 2025
Slutar
31 augusti 2025
Studieort
Ortsoberoende
Undervisningsspråk
Svenska
Studieform
Blandade tider,
50%,
Distans
Antal obligatoriska träffar
Inga obligatoriska träffar
Antal övriga träffar
Inga
Upplägg för distanskurs
Undervisningen är helt nätbaserad med flexibel studietid.
Tillgång till dator krävs för fullgörande av de i kursen ingående uppgifterna. För information om tekniska krav på datorutrustning och nätuppkoppling, se ”Tekniska krav för nätkurser” på https://www.umu.se/student/sprakstudier/dokument/
Behörighetskrav
Grundläggande behörighet
Urval
Betyg-Högskoleprov-Högskolepoäng
Studieavgift
Gäller endast medborgare utanför EU, ESS och Schweiz.
Anmälningsavgift: 900 kr.
Studieavgift, första inbetalningen: 12 075 kr.
Total studieavgift: 12 075 kr.
Anmälnings- och studieavgifter
Anmälningskod
UMU-97184
Anmälan
Nu kan du anmäla dig. Du flyttas till Antagning.se.
Sista anmälningsdag är den
17 mars 2025.