TBE påvisat i Västerbotten – ny studie undersöker hur utbrett viruset är
NYHET
Sommaren 2024 upptäcktes ett unikt fall av TBE-smitta i Västerbotten. En mindre studie bekräftade att det fanns virus i fästingar på en begränsad del av Holmön. Nu utökas studien för att utreda förekomsten av smitta och virus i länet.
– Det är väldigt spännande och viktigt att veta vad vi har i Västerbotten, säger Anna Överby Wernstedt, professor vid Institutionen för klinisk mikrobiologi vid Umeå universitet.
Under 2024 diagnostiserades knappt 400 fall av fästingsburen hjärninflammation, TBE, i Sverige. I Västerbotten är sjukdomen ovanlig, 0–2 fall har konstaterats årligen de senaste tio åren, och samtliga bedöms ha blivit smittade i ett annat län. Sommaren 2024 var första gången som Region Västerbotten behandlade en person som bedöms ha blivit smittad i länet.
Fästingar kan bära på TBE-virus.
BildJens Rydell, Johnér bildbyrå AB
Anna Överby Wernstedt har TBE som huvudområde för sin forskning. Inom ett par veckor från att fallet i Västerbotten blev känt begav sig hon och hennes forskarteam till ön Holmön strax utanför Umeå, där den drabbade misstänks ha blivit fästingbiten.
– Vi fick veta om fallet augusti och i september befann vi oss på ön för att samla fästingar att undersöka. Vi tyckte att det var viktigt att titta närmare på det här och vi behövde göra det så snabbt som möjligt för att kunna få tag i några fästingar, då fästingarna lägger sig och sover, säger hon.
Det är svårt att dra några stora slutsatser av den första studien, eftersom det är ett så litet underlag.
Forskarteamet har gjort liknande undersökningar i södra Sverige, men inte i Västerbotten då det inte förekommit fall tidigare.
– Det är väldigt spännande och viktigt att veta vad vi har i Västerbotten.
Den snabbfotade studien gjordes på ett avgränsat mindre område på Holmön. Analyser visar nu att det fanns virus i fästingarna, men väldigt låga nivåer. Under sommaren 2025 kommer studien att utökas.
– Det är svårt att dra några stora slutsatser av den första studien, eftersom det är ett så litet underlag. I den nya studien utökas insamlandet av fästingar till fler platser på Holmön, men också till andra öar i Västerbotten, exempelvis Norrbyskär. Vi kommer också söka etiskt tillstånd för att studera om människor har blivit exponerade, säger Anna Överby Wernstedt.
Olika symptom av smittan
De flesta som blir smittade av TBE får inga symtom alls, ungefär en tredjedel får mildare influensaliknande symtom som går över inom en vecka. Vissa får dock allvarligare symtom som hjärninflammation med hög feber, svår huvudvärk, förvirring och eventuellt kramper och förlamningar.
– Det finns väldigt milda stammar i Tyskland som bara ger diarré och inga neurologiska besvär, medan det finns stammar i Ryssland som ger dödlighet på 20 procent. Den europeiska varianten har en dödlighet på 0,5 procent av dem som blir diagnostiserade. Men det är bara en bråkdel som blir sjuk och inlagd, säger Anna Överby Wernstedt.
Då kan man ha en bättre bild av läget.
Genom studien som görs kan forskarna karaktärisera viruset som fästingarna i Västerbotten bär på. Om ett år väntas resultat.
– Då har vi samlat in fästingar och analyserat de prover som vi fått in, och förhoppningsvis blodprover från de människor som rör sig på de här öarna. Då kan man ha en bättre bild av läget.
Hur bör människor agera utifrån det vi vet i dag?
– I dagsläget vi vet väldigt lite. Jag kan inte gå ut och säga att alla ska vaccinera sig när det bara funnits ett fall och vi vet inte om den här stammen är patogen och farlig. Vi vet för lite, det är därför vi gör den här studien.
Hur kommer det sig att viruset kommit till Västerbotten?
– Vi kan bara spekulera. Det finns ju TBE i Vasatrakten och det kan ha kommit med fåglar, det är det logiska, men vi har inga bevis just nu. Människor har ingen inverkan av spridning av TBE, vi brukar säga att människor är dead end host (återvändsgränd reds. anm.), säger Anna Överby Wernstedt.