Arkitekthögskolan vid Umeå universitet (UMA) går in i sitt andra decennium och utmanar därför sina lärare att svara på frågan: vad är arkitektur?
I vårens föreläsningsserie kommer lärarna på UMA att dela med sig av sina tolkningar av vad arkitektur och dess teori är. De kommer också att beskriva metoder för att undersöka arkitektur och arkitekturteori genom projektbaserad utbildning i designstudior. Föreläsningsserien syftar till att visa på de varierande perspektiv på arkitektur som finns bland lärarkåren på UMA.
Föreläsningsseriens andra föreläsningen hålls av universitetslektorn James Benedict Brown som är ansvarig för designstudion Studio 2 med studenter från år 2 och 3 på arkitektprogrammet. Hans föreläsning bygger på idéer och dialoger från Studio 2 under 2019/20, och syftar till att utforska förortens kulturella och ekonomiska funktion.