"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Bild på bok och bandsked

Andreas Labba – en samisk underhållare, brobyggare och aktivist

tis
1
apr
Tid Tisdag 1 april, 2025 kl. 12:00 - 13:30
Plats Tráhppie

Välkommen på sopplunch med föreläsning på Tráhppie!

Alf Arvidsson och Krister Stoor ger en föreläsning med titlen "Andreas Labba – en samisk underhållare, brobyggare och aktivist". 

Föreläsningen är den del av Várdduos 25-årsfirande, läs mer om firandet längre ner.


Från slutet av 1930-talet och genom de följande decennierna blev Andreas Labba en av Sápmis mest välkända personer inom det offentliga svenska samhället. Han medverkade ofta i olika massmedier, umgicks med kungligheter, politiker och filmstjärnor, en glad figur i en iögonfallande traditionell samisk dräkt. Trots att han ibland avfärdades som ”turistlapp” kunde han dra nytta av den offentliga position han uppnått och blev en stark talesman för samer och samiska frågor.  

Alf Arvidsson och Krister Stoor berättar och föreläser på Tráhppie.

Tráhppie har förutom ordinarie utbud av fika även soppa på menyn denna dag! 

Bild från fjälltopp

Várdduo 25 år

Várdduo – Centrum för samisk forskning startades 2000 och firar nu 25 år. Firandet kommer att uppmärksammas genom en seminarieserie under året. Totalt blir det 8 seminarier inspirerat av de åtta samiska årstiderna.

Här hittar du mer information om Várdduos 25-årsfirande!

VÅR - Föreläsning om Andreas Labba

Vår – Gïjrra - Giđđa
Geassebeaivi, sommardagen - Vinterhalvåret byts mot sommarhalvåret. Denna dag den 14 april följs av Suvvijat - sommarnätterna - och där en del källor nämner att det är sju nätter medan andra säger att det är nio nätter. Det här är nätter som ska ta bort resterna av vintern. Är det fint väder när nätterna infaller fortsätter det vackra vädret framöver. Från slutet av april börjar hela Sápmi fyllas med vår- och sommartecken och barmarken börjar tina fram. Fåglarna börjar lägga sina ägg och djuren byter från vinter- till sommarpäls. Maj månad måste värma och smälta bort det april har fryst. Renen börjar nu föda sina kalvar. (Eira Murud, M M. Jahki Sámis (2012). ČálliidLágádus)

Läs mer om de samiska årstidsveporna som syns på Humanisthusets fasad.

Evenemangstyp: Föreläsning