"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
En forskare sitter ensam och arbetar medan en grupp människor iklädda kostym observerar honom

Akademisk frihet och öppen vetenskap: en diskussion

tis
18
mar
Tid Tisdag 18 mars, 2025 kl. 14:45 - 15:45
Plats Rum L2-02-15

Akademisk frihet och öppen vetenskap: en diskussion om att försvara forskningens oberoende i en tid av politisk inblandning

Kom och träffa andra forskare för en diskussion om konsekvenserna av politikernas ökande försök att kontrollera forskningsagendor, begränsa vissa forskningsområden och undergräva vetenskaplig expertis. Problemet är mest synligt i USA men det existerar över hela världen. Vad kan vi, det akademiska samfundet, göra för att skydda våra grundläggande friheter och främja principerna för öppen vetenskap?

Vi bjuder på kakor men vänligen ta med ditt eget kaffe. Ingen föranmälan behövs. Vi kommer att hålla till i rum L2-02-15 (se på karta). Varmt välkommen!

Om Open Science Community Umeå

Open Science Community Umeå (OSCU) strävar efter att vara en plattform där forskare, akademiska yrkesverksamma och studenter kan träffas, diskutera, samarbeta och verka. Vi strävar efter att stödja en forskningskultur som uppmuntrar öppenhet, samarbete, reproducerbarhet och ansvarsskyldighet vid Umeå universitet.

Open Science Community Umeås webbplats (engelska)

Evenemangstyp: Gruppträff