"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Målning av svart kanin på olikfärgad botten

Bild: Evelina Lindqvist Hedlund

Tomas Gustafsson lab

Forskargrupp I gruppen har vi två olika huvudspår; klinisk infektionsforskning med fokus på harpest (tularemi) samt translationell antibiotikautveckling gentemot gonorré.

Harpest är en ovanlig infektionssjukdom som orsakas av bakterien Francisella tularensis och kännetecknas av hög feber och influensaliknande symptom samt ofta svårläkta sår och svullna lymfkörtlar. Harpest är en sjukdom som är ovanligt vanlig i norra Sverige – inte minst i Norrbotten och Västerbotten som har den högsta förekomsten i världen. På grund av dess relativa vanlighet, så har vi unika möjligheter att genomföra högkvalitativa studier av denna oförutsägbara sjukdom vilket kan komma patienter i andra delar av Sverige och världen till godo. Några av våra huvudsakliga forskningsfrågor är följande:

  • Kan vi förbättra diagnostiken av harpest och kan vi rent av utveckla ett kliniskt diagnosstöd för att hjälpa läkare?

  • Vad är den bästa behandlingen mot harpest?

  • Vad kostar harpest för patienterna och samhället?

  • Kan vi förutsäga utbrott av harpest innan de inträffar?

  • Vilka vektorer, förutom myggor, är betydelsefulla för överföring av harpest?

Inom området antibiotikautveckling är huvudintresset att utveckla metoder för att överbrygga hinder i utvecklingen av nya antibiotika mot Neisseria gonorrhoeae – bakterien som orsakar gonorré vilket är den näst vanligaste sexuellt överförbara sjukdomen.

Forskningsledare

Översikt

Medverkande institutioner och enheter vid Umeå universitet

Institutionen för klinisk mikrobiologi, Umeå centrum för mikrobiell forskning (UCMR)

Forskningsområde

Infektionsbiologi
Senast uppdaterad: 2025-01-28