Bild: Sujith Nair
Forskargrupp Forskningsgruppen fokuserar på att organisera för att underlätta skapandet av nya venturer.
Gruppens forskning belyser beteenden, handlingar och interaktioner mellan företagare och dem som stöder dem. Dessa interaktioner inträffar i ett företagande ekosystem som utgör startups, företag, företagskuvöser, acceleratorer och andra interaktiva utrymmen som främjar entreprenörsaktiviteter. Ett pågående forskningsprojekt som finansieras av Riksbankens Jubileumsfond (RJ) fokuserar på att organisera interaktiva utrymmen där vi syftar till att förstå, förklara och påverka effektiva stödsystem för att skapa nya företag.
Forskargruppen har publicerat i ledande tidskrifter som Academy of Management Review, Research Policy, Organization Studies, Technology Analysis and Strategic Management, Management Decision och Business Horizons.
Läs vår nya artikel
i Academy of Management Review om utformningen av stödsystem för tidig fas för New Venture Creation.
Research Policy om ett beteendemässigt tillvägagångssätt för interventioner i företagsinkubation
Publikationer
The temporal dimensions of business incubation: a value-creation perspective
The Emergence of Entrepreneurial Opportunities: A Design Science Approach for Support Systems
The Behaviour of Participants in Business Incubation: Exploring the role of Docility
Business incubators: Designing for failure management’
Business incubation models: challenges for the next generation of incubators
Denna webbplats använder kakor (cookies) som lagras i din webbläsare. Vissa kakor är nödvändiga för att sidan ska fungera korrekt och andra är valbara. Du väljer vilka du vill tillåta.